TE Connectivity RN204-1.5-02-1M6
Common Mode Chokes / Filters 1.5A 1.6mH 96mOhm Vertical Choke
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity RN204-1.5-02-1M6.
IHS
Datasheet9 pages0 years ago
Electro Sonic
JRH Electronics
Sager Electronics
Newark
Inventory History
3 month trend:
+291%
Supply Chain
Introduction Date2025-07-23
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
TE ConnectivityRN222-2.5-02-5M6
Common Mode Chokes Dual 5600uH 10kHz 2.5A 0.11Ohm DCR Thru-Hole
TE ConnectivityRN112-1.5-02-3M3
Common Mode Chokes Dual 3300uH 10kHz 1.5A 0.102Ohm DCR Thru-Hole
TE ConnectivityRN114-2-02-4M2
Common Mode Chokes / Filters 2A 4.2mH 100mOhm Horizontal Choke
Common Mode Chokes 1.4KΩ@100MHz 80mΩ 4.70 x 4.50mm CHOKE_4.7X4.5MM_SM 1A 2.00mm 1.4KΩ
Wurth Elektronik744235601
CHOKE/FILTER, COMMON MODE, WE-CNSW LNFLTR1812 1UH 100KHZ 1200MA
DLW Series 1.5 kOhm 1 A 50 V SMT 2 Line Common Mode Choke
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity RN204-1.5-02-1M6 provided by its distributors.
Common Mode Chokes Dual 1600uH 10kHz 1.5A 0.096Ohm DCR Thru-Hole
Filter, Common Mode, 1.6Mh, 1.5A, Rad; Dc Current Rating:1.5A; Product Range:Rn Series; Inductance:1.6Mh Rohs Compliant: Yes |Schaffner RN204-1.5-02-1M6
RN204-1.5-02-1M6 Operating Voltage (Max): 300 VDC Current Rating (Max): 1.5 A Input Termination Type: PCB Terminal Pollution Degree: PD2 Output Termination Type: PCB Terminal Emc / Rfi Chokes Rn Series | 300 VDC 1.5 A PCB Terminal PD2 | Part Number: RN204-1.5-02-1M6 | Internal Number: 815787-SF | TE Connectivity | Schaffner