Samtec ZW-06-11-G-S-550-260
Stacking Board Connector, ZW Series, 6 Contacts, Header, 2.54 mm, Through Hole, 1 Rows
Production
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Samtec ZW-06-11-G-S-550-260.
Newark
Datasheet1 page8 years ago
Sager Electronics
JRH Electronics
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusPRODUCTION (Last Updated: 4 years ago)
Related Parts
Pin Header, Vertical, Signal, Wire-to-Board, 2.54 mm, 1 Rows, 6 Contacts, Through Hole Straight
TE Connectivity5-146280-6
Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder ST Top Entry Thru-Hole Carton
TSW ROHS3Compliant COMMERCIAL UL Connector Header -55C~125C 7.6A 550V 2.54mm
KK 254 Wire-to-Board Header Single Row 90° 6 Circuits PA Polyamide Nylon Gold Plating
Pin Header, Board-to-Board, 2.54 mm, 1 Rows, 6 Contacts, Through Hole, HTSW Series
Pin Header, Board-to-Board, 2.54 mm, 1 Rows, 6 Contacts, Through Hole, TSW
Descriptions
Descriptions of Samtec ZW-06-11-G-S-550-260 provided by its distributors.
Conn Board Stacker HDR 6 POS 2.54mm Solder ST Top Entry Thru-Hole Bulk