Samtec ZW-02-12-G-D-830-100
Stacking Board Connector, ZW Series, 4 Contacts, Header, 2.54 mm, Through Hole, 2 Rows
Production
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Samtec ZW-02-12-G-D-830-100.
Newark
Datasheet1 page8 years ago
Sager Electronics
JRH Electronics
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusPRODUCTION (Last Updated: 4 years ago)
Related Parts
Pin Header, Board-to-Board, 2.54 mm, 2 Rows, 4 Contacts, Through Hole, TSW Series
TSW - Samtec 2.54mm Pin Header 13.46mm Overall Pin Length 2.79mm Tail (14) - Fast Stock(mcv)
2.54mm Pitch C-Grid Breakaway Header Dual Row Vertical High Temperature 4 Circuits 0.38
Amphenol Communications Solutions75869-130LF
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM / Connector Header Through Hole 4 position 0.100" (2.54mm)
Amphenol Communications Solutions76385-302LF
Dubox®2.54mm, Board to Board Connector, Shrouded Header, Double Row, Straight.
Descriptions
Descriptions of Samtec ZW-02-12-G-D-830-100 provided by its distributors.
Conn Board Stacker HDR 4 POS 2.54mm Solder ST Top Entry Thru-Hole Bulk