Samtec QSS-050-01-L-D-A-K-TR
0.64mm 2 100P Standing paste SMD, P=0.64mm Board-to-Board and Backplane Connector ROHS
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Samtec QSS-050-01-L-D-A-K-TR.
Newark
Datasheet1 page8 years ago
Datasheet3 pages5 years ago
Samtec
Sager Electronics
HQonline
Toby Electronics
Inventory History
3 month trend:
-42.53%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
3DDownload
TraceParts
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusPRODUCTION (Last Updated: 4 years ago)
Related Parts
Board to Board & Mezzanine Connectors 0.635 BtB ST Rec Hsg Assy100CktEmbsTpPkg
0.64mm 2 64P Standing paste SMD,P=0.64mm Board-to-Board and Backplane Connector ROHS
0.5mm 2 100P Standing paste SMD,P=0.5mm Board-to-Board and Backplane Connector ROHS
Board to Board & Mezzanine Connectors 0.50 mm Basic Blade & Beam Socket Strip
Amphenol Communications Solutions61082-103402LF
Conn Fine Pitch Connector RCP 100 POS 0.8mm Solder ST Top Entry SMD Bergstak® T/R
Amphenol Communications Solutions61082-103400LF
Board Stacking Connector, 100 Contact(S), 2 Row(S), Female, Straight, 0.032 Inch Pitch, Surface
Descriptions
Descriptions of Samtec QSS-050-01-L-D-A-K-TR provided by its distributors.
Mezzanine Connector, Receptacle, 0.635 mm, 2 Rows, 100 Contacts, Surface Mount Straight
"0.635 mm Q Strip® High-Speed Ground Plane Socket Strip"
Conn Socket Strip SKT 100 POS 0.635mm Solder ST SMD Automotive T/R
.635mm DOUBLE ROW HS SOCKET ASSEMBLY
"0.635 mm Q H-Speed GroundPlane Skt
RS APAC
MEZZANINE CONN, RCPT, 100POS, 2ROW;
Mezzanine Conn, Rcpt, 100Pos, 2Row; Mezzanine Connector Type:Receptacle; Pitch Spacing:0.635Mm; No. Of Rows:2Rows; No. Of Contacts:100Contacts; Connector Mounting:Surface Mount Straight; Contact Material:Phosphor Bronze Rohs Compliant: Yes |Samtec, Inc. QSS-050-01-L-D-A-K-TR