Samsung Electro-Mechanics RC1608F7871CS
Res Thick Film 0603 7.87K Ohm 1% 0.1W(1/10W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Samsung Electro-Mechanics RC1608F7871CS.
IHS
Datasheet10 pages6 years ago
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
32,930
Authorized Distributors
4
Resistance
7.87 kΩ
7.87 kΩ
Case/Package
0603
Tolerance
1 %
1 %
Power Rating
100 mW
100 mW
Composition
Thick Film
Thick Film
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Yageo GroupRC0603FR-077K87L
Yageo GroupAC0603FR-077K87L
Res Thick Film 0603 7.87K Ohm 1% 0.1W(1/10W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.1W, 7870ohm, 75V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0603
TE ConnectivityCRG0603F8K2
Res Thick Film 0603 8.2K Ohm 1% 0.1W(1/10W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
Yageo GroupRC0603FR-078K25L
100mW Thick Film Resistors 75V ±100ppm/℃ ±1% 8.25kΩ 0603 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Descriptions
Descriptions of Samsung Electro-Mechanics RC1608F7871CS provided by its distributors.
100mW Thick Film Resistors 卤100ppm/鈩 卤1% 7.87k惟 0603 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.1W, 7870ohm, 50V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0603
RC 0603 0603 (1608Metric) Chip Resistor ±1% ±100ppm/C 7.87kOhms 0.1W 1/10W
7870Ω, ±1 %, Chip Resistor, 1/10W(0.1W), 0603/1608 (inch/mm), RoHS