Samsung Electro-Mechanics CL10B562KB8SFNC
CL10 Series 0603 50 V 5.6 nF X7R ±10% Toelrance Multilayer Ceramic Capacitor
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Samsung Electro-Mechanics CL10B562KB8SFNC.
IHS
Datasheet3 pages10 years ago
Samsung SCT
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
51,325
Authorized Distributors
0
Capacitance
5.6 nF
5.6 nF
Dielectric
X7R
X7R
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
Voltage Rating (DC)
50 V
50 V
Tolerance
10 %
10 %
Height
900 µm
800 µm
Introduction Date2010-11-04
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Yageo GroupC0603C562K5RACTU
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 50V 5600pF X7R 0603 10%
Surface Mount Ceramic Multilayer Capacitor 0.0056uF 10% X7R 50V 0603 Paper T/R
KYOCERA AVX06035C562KAT2A
50V 5.6nF X7R ±10% 0603 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
Samsung Electro-MechanicsCL21B562KBANNNC
Multilayer Ceramic Capacitor, 5600 pF, 50 V, ± 10%, X7R, 0805 [2012 Metric]
KYOCERA AVX06035C562KAT4A
Cap Ceramic 0.0056uF 50V X7R 10% SMD 0603 125°C Paper T/R
CAP CER 5600PF 10V X7R 0201 / Cap Ceramic 0.0056uF 10V X7R 10% Pad SMD 0201 125°C T/R
Descriptions
Descriptions of Samsung Electro-Mechanics CL10B562KB8SFNC provided by its distributors.
Cap Ceramic 0.0056uF 50V X7R 10% SMD 0603 125°C Cardboard T/R
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 50V, 10% +Tol, 10% -Tol, X7R, 15% TC, 0.0056uF, Surface Mount, 0603
General, Standard, High Bending Strength, 125℃, 0603, RoHS