Royal Ohm 0805S8F1240T5E
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.125W, 124ohm, 150V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Royal Ohm 0805S8F1240T5E.
IHS
Datasheet2 pages9 years ago
TME
Inventory History
3 month trend:
-11.36%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
19,550
Authorized Distributors
1
Resistance
124 Ω
124 Ω
Case/Package
Tolerance
1 %
1 %
Power Rating
125 mW
125 mW
Composition
Thick Film
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Supply Chain
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Royal Ohm 0805S8F1240T5E provided by its distributors.