ROHM MCR10EZPF2493
Res Thick Film 0805 249K Ohm 1% 1/8W ±100ppm/°C Molded SMD SMD Paper T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for ROHM MCR10EZPF2493.
IHS
Datasheet9 pages5 years ago
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
Download ROHM MCR10EZPF2493 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
Stock
27,887
Authorized Distributors
1
Resistance
249 kΩ
249 kΩ
Case/Package
0805
Tolerance
1 %
1 %
Power Rating
125 mW
125 mW
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Introduction Date2006-06-07
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 months ago)
Related Parts
Yageo GroupRC0805FR-07249KL
Res Thick Film 0805 249K Ohm 1% 0.125W(1/8W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
TE Connectivity1623162-1
Res Thick Film 0805 249K Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
PanasonicERJ6ENF2493V
Res Thick Film 0805 249K Ohm 1% 1/8W ±100ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Res Thick Film 0805 249K Ohm 1% 1/8W ±100ppm/°C Molded SMD Paper T/R
Yageo GroupRC0805FR-07270KL
Res Thick Film 0805 270K Ohm 1% 0.125W(1/8W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
Descriptions
Descriptions of ROHM MCR10EZPF2493 provided by its distributors.
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.125W, 249000ohm, 150V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0805