Renesas X95820WV14IZ-2.7
X95820 Series Dual 256 Tap 10 kOhm Digital Potentiometer - TSSOP-14
EOL
Price and Stock
Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas X95820WV14IZ-2.7.
IHS
Datasheet12 pages21 years ago
Datasheet12 pages21 years ago
Integrated Device Technology
Renesas
Augswan
iiiC
CAD Models
Model Info
Sourced byRenesas
Date of ReleaseAug 12, 2025
IPC CompliantIPC-7351B
Style Guide RevisionVersion 1.0 - Nov 1, 2024
Datasheet SourceVersion 2.00 - Jul 18, 2006
Verification
Inventory History
3 month trend:
-45.62%
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8540000000
Introduction Date2004-07-29
Lifecycle StatusEOL (Last Updated: 2 months ago)
Manufacturer Lifecycle StatusLAST TIME BUY (Last Updated: 2 months ago)
Related Parts
Analog DevicesMAX5387LAUD+
Dual, 256-Tap, Volatile, Low-Voltage Linear Taper Digital Potentiometer
Analog DevicesMAX5387LAUD+T
Analog DevicesMAX5487EUD+
Dual, 256-Tap, Nonvolatile, SPI-Interface, Linear-Taper Digital Potentiometers
Descriptions
Descriptions of Renesas X95820WV14IZ-2.7 provided by its distributors.
Dual Digital Controlled Potentiometers (XDCP™); Low Noise/Low Power/2-Wire Bus/256 Taps
1mA ¡À45ppm/¡æ 10K¦¸ 256 2 2.7V Non-Volatile 5.5V I2C Potentiometer TSSOP-14 5mm*4.4mm*900¦Ìm
RoHS Compliant CMOS GULL WING INDUSTRIAL Digital Potentiometer 20% -40C 1mA 5mm
±20% I2C 2.7V~5.5V 10kΩ TSSOP-14 Digital Potentiometers ROHS
POT, 10KOHM, DUAL, 256 TAP, 14-TSSOP; End To End Resistance:10kohm; Track Taper:Linear; Resistance Tolerance:± 20%; Supply Voltage Min:2.7V; Supply Voltage Max:5.5V; Potentiometer IC Case Style:TSSOP; No. of Pins:14; No. of Steps:256; Control Interface:I2C; No. of Pots:Dual; Memory Type:Non-Volatile; Temperature Coefficient:± 45ppm/°C; Operating Temperature Min:-40°C; Operating Temperature Max:85°C; MSL:MSL 1 - Unlimited; SVHC:No SVHC (20-Jun-2013); No. Steps:256