RCD 160-R47-JBW
Fixed Resistor, Wire Wound, 5W, 0.47ohm, 400V, 5% +/-Tol, 90ppm/Cel, Through Hole Mount
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for RCD 160-R47-JBW.
IHS
Datasheet1 page6 years ago
Sager Electronics
RS (Formerly Allied Electronics)
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Saint Lucia, Usa
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.80
Introduction Date2019-09-06
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 month ago)
Related Parts
Ohmite55JR50E
RESISTOR, WIREWOUND, RES 0.5 OHMS, PWR-RTG 5 W, TOL 5%, AXIAL, SILICONE
Fixed Resistor, Wire Wound, 5W, 0.5ohm, 1.5811V, 5% +/-Tol, 90ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Wire Wound, 7W, 0.47ohm, 350V, 5% +/-Tol, 75ppm/Cel, Through Hole Mount
Ohmite45JR50E
Fixed Resistor, Wire Wound, 5W, 0.5ohm, 460V, 5% +/-Tol, Through Hole Mount
Ohmite45JR50
Res Wirewound 0.5 Ohm 5% 5W ±90ppm/C Conformal Silicone Ceramic AXL
Descriptions
Descriptions of RCD 160-R47-JBW provided by its distributors.
RESISTOR, WIREWOUND, RES 0.47 OHMS, PWR-RTG 5 W, TOL 5%,AXIAL, SILICONE COAT, BULK
WW RES 5W AXIAL 0.47 OHM 5% BULK
Res Wirewound 0.47 Ohm 5% 5W ±90ppm/°C Silicone AXL Bulk