Ralec RTT031000FTP
100mW Thick Film Resistors 75V ±100ppm/℃ ±1% 100Ω 0603 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Ralec RTT031000FTP.
IHS
Datasheet11 pages2 years ago
CAD Models
Download Ralec RTT031000FTP symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
5,854
Authorized Distributors
0
Resistance
100 Ω
100 Ω
100 Ω
Case/Package
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
100 mW
100 mW
100 mW
Composition
Thick Film
Thick Film
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Malaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2010-01-15
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 10 months ago)
Descriptions
Descriptions of Ralec RTT031000FTP provided by its distributors.
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.1W, 100ohm, 75V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0603
100¦¸ ¡À1% 1/10W 0603