Ralec RTT02473JTH
62.5mW Thick Film Resistors 50V ±100ppm/℃ ±5% 47kΩ 0402 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Ralec RTT02473JTH.
IHS
Datasheet11 pages2 years ago
CAD Models
Download Ralec RTT02473JTH symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
16,912
Authorized Distributors
0
Resistance
47 kΩ
47 kΩ
47 kΩ
Case/Package
Tolerance
5 %
5 %
5 %
Power Rating
62.5 mW
62.5 mW
62.5 mW
Composition
Thick Film
Thick Film
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Ralec RTT02473JTH provided by its distributors.
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.0625W, 47000ohm, 50V, 5% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0402
Chip Resistors 0402 47KΩ ±5% 1/16W ±100ppm/℃