Panduit PN18-6FN-M
Fork Terminal, Nylon Insulated, 22- 18 AWG, #6 Stud Size, Narrow Tongue
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Panduit PN18-6FN-M.
IHS
Datasheet1 page25 years ago
Sager Electronics
Electro Sonic
Inventory History
3 month trend:
-34.15%
Supply Chain
Country of OriginMX
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.90.40.00
Introduction Date2001-01-31
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
TE Connectivity34156
Fork Terminal, #10 Stud Size, 16 AWG, 600 V, Vinyl Insulated, Red
Avikrimp Ring Tongue Terminal for 18 to 22 AWG Wire, Stud Size 3/8" (M9), Length 32.00mm
Ring Tongue Terminal 18-22AWG 22mm 8.18mm Electro-Tin InsulKrimp™ Tape Mounted
TE Connectivity130517
Ring Tongue Terminal 16-22AWG 20.8mm 7.1mm Tin Loose Piece
Spade Tongue Terminal 16-22AWG 23.37mm 9.53mm Tin Loose Piece
Fork Terminal, #10 Stud Size, 18 AWG, PVC Insulated, Bare, Crimp Termination Only
Descriptions
Descriptions of Panduit PN18-6FN-M provided by its distributors.
Fork Terminal 18-22AWG Copper Red 19.8mm Tin Box
Fork Terminal, narrow tongue, nylon insu
Pan-Term Insulated Terminals NYL-FORK 22-18 RED #6
Panduit Sales Corp ForkNyl Ins22-18Awg#6NrwPk1000
22 - 18 AWG #6 STUD SIZE NYLON 1000 PER PACKAGE