Panduit CCS31-S8-M0
Fixed diameter cable clamp 8 screw (M4) .31 (7.9mm) bundle black bulk package.
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Panduit CCS31-S8-M0.
JRH Electronics
Datasheet1 page9 years ago
Sager Electronics
3 month trend:
+103%
Related Parts
PanduitCCS19-S8-M
Cable Clamp, Nylon 6/6, 0.19 in Bundle Dia., Natural, 0.43 in L, 1000 PK
Fixed diameter cable clamp 10 screw (M5) .25 (6.4mm) bundle white bulk package.
Fastener, Screw Mount Cable Clamp, 4.8 mm, Nylon 6.6 (Polyamide 6.6), Black, 10.9 mm, 9.4 mm
Descriptions
Descriptions of Panduit CCS31-S8-M0 provided by its distributors.
Cable Strap; Weather-resistant; No. 8 Mount; 0.37 in. Wide; OD: 0.31 in.
Cable Clamp, Nylon 6/6, 0.31 in Bundle Dia., Black, 0.695 in L, 1000 PK
Fixed Diameter Clamp. 0.31 Inch (7.9 mm) Bundle Diameter. No. 8 (M4) Screw. Black. Durable nylon cable clamp. Fully rounded inside edges minimize abrasion to wire bundles. Secure using secondary mechanical fastener (not included).