Pancon Corporation CT156F18-10-C
Conn IDC Connector F 10 POS 3.96mm IDT RA Cable Mount Bag
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Pancon Corporation CT156F18-10-C.
TME
Datasheet2 pages15 years ago
JRH Electronics
Master Electronics
Electro Sonic
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
1,280
Authorized Distributors
2
Gender
Female
Female
Pitch
3.96 mm
Number of Positions
10
Number of Rows
1
Mount
Cable
Cable
Contact Plating
Tin
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.69.40.40
Introduction Date2010-06-29
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 1 year ago)
LTB Date2020-02-03
LTD Date2020-02-03
Descriptions
Descriptions of Pancon Corporation CT156F18-10-C provided by its distributors.
Board Connector, 10 Contact(s), 1 Row(s), Female, 0.156 inch Pitch, IDC Terminal, Locking, Clear Insulator
Mas-Con Thru Connectors - 156 Series - 18 AWG