Panasonic TXS2SA-L2-12V
TXS Series General Purpose 1 A DPDT 12 VDC 2 Coil Latching SMT Signal Relay
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Panasonic TXS2SA-L2-12V.
Electro Sonic
Datasheet7 pages26 years ago
Datasheet7 pages17 years ago
Future Electronics
Panasonic
Master Electronics
Newark
Inventory History
3 month trend:
-7.95%
CAD Models
Download Panasonic TXS2SA-L2-12V symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
PanasonicTXS2-L2-12V
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 12VDC / General Purpose Relay DPDT (2 Form C) Through Hole
PanasonicTXS2SS-L2-12V
TX-S Series 1 A DPDT 12 VDC High Sensitivity Nominal Operating Power Relay
PanasonicTXS2SL-L2-12V
Very High Sensitivity Relay, 50 mW Nominal Operating
Latching Single Coil General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 1A 12VDC Coil Through Hole
G5V-2 Low Signal Relay Sealed Ultra Sensitive DPDT 1A 12VDC Through Hole Bulk
Descriptions
Descriptions of Panasonic TXS2SA-L2-12V provided by its distributors.
5ms 5ms 1A 20dB 0.8dB 110V(Max) 12V 2 Form C (DPDT-NO, NC) 2.057K¦¸ 5.8mA SMD
TXS Relay (SMD SA type 2-coil latch)
Relay Signal DPDT 12VDC Solder Surface Mount Tube
Signal Relay 12VDC 1A DPDT(15x9.4x8.4)mm SMD
PCB RELAYS HIGH SENSITIVITY SMD/SMT
Power/Signal Relay, 2 Form C, DPDT, Latched, 0.005A (Coil), 12VDC (Coil), 70mW (Coil), 1A (Contact), 110VDC (Contact), DC Input, Random, DC Output, Surface Mount-Straight
Relay, Signal, Dpdt, 30Vdc, 1A; Coil Voltage:12Vdc; Contact Configuration:Dpdt; Contact Current:1A; Product Range:Tx-S Series; Relay Mounting:Surface Mount; Coil Type:Latching Dual Coil; Relay Terminals:Solder; Contact Voltage Vac:- Rohs Compliant: Yes |Panasonic TXS2SA-L2-12V