Panasonic ERJ-P08F16R0V
Res Thick Film 1206 16 Ohm 1% 0.33W ±100ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Panasonic ERJ-P08F16R0V.
IHS
Datasheet9 pages5 years ago
Panasonic
JRH Electronics
Farnell
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
Restocked
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
Res Thick Film 1206 16 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERJ8ENF16R0V
Res Thick Film 1206 16 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Yageo GroupRC1206FR-0716RL
250mW Thick Film Resistors 200V ±100ppm/℃ ±1% 16Ω 1206 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Yageo GroupAC1206FR-0716RL
PanasonicERJU08F16R0V
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.25W, 16ohm, 200V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 1206
Descriptions
Descriptions of Panasonic ERJ-P08F16R0V provided by its distributors.
Resistor, thick film, SMD 1206 (3216), 16 Ω, 0.66 W, ±1 %, ERJP08F16R0V
Anti-Surge Chip Resistor, 1206 Rohs Compliant: Yes |Panasonic ERJP08F16R0V
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.66W, 16ohm, 500V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 1206
Anti-Surge High Power Thick Film Chip Resistor, 16 ½, 1 %, 0.66 W
Panasonic SCT
Thick Film Resistors - SMD 1206 16ohms 0.66W 1% AEC-Q200
Panasonic ERJP08F16R0V - Small & High Power Chip Resistors
RES, 16R, 1%, 0.66W, 1206, THICK FILM; Resistor Case Style: 1206 [3216 Metric]; Resistance: 16ohm; Product Range: ERJP08 Series; Voltage Rating: 500V; Resistor Element Material: Thick Film; Power Rating: 660mW; Resistance Tole
Resistor Type = Thick Film / Resistance Ohm = 16 / Tolerance (±) % = 1 / Operating Temperature Min. °C = -55 / Operating Temperature Max. °C = 155 / Power Rating mW = 660 / Body Length mm = 3.2 / Voltage Rating - DC V = 500 / Temperature Coefficient = ±100 ppm/°C / Termination Type = Wraparound / Body Height mm = 0.6 / Body Width mm = 1.6 / Mounting Type = SMD / Qualification = AEC-Q200 / Resistor Case Style = 1206