Panasonic ERJ-2RKF4533X
Res Thick Film 0402 453K Ohm 1% 1/10W ±100ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Panasonic ERJ-2RKF4533X.
Upverter
Technical Drawing2 pages7 years ago
Panasonic
Newark
element14 APAC
Farnell
Inventory History
3 month trend:
-0.47%
CAD Models
Download Panasonic ERJ-2RKF4533X symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
EE Concierge
SymbolFootprint
Ultra Librarian
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Resistance
453 kΩ
453 kΩ
453 kΩ
Case/Package
0402
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
100 mW
62.5 mW
62.5 mW
Composition
Thick Film
Thick Film
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Descriptions
Descriptions of Panasonic ERJ-2RKF4533X provided by its distributors.
Avnet Japan
Resistor;Thick Film;Res 453 Kilohms;Pwr-Rtg 0.1 W;Tol 1%;SMT;0402;Cut Tape
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.1W, 453000ohm, 50V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0402
0402 (1005Metric) FIXED RESISTOR ERJ 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm 0.1W 1/10W 453kOhm ±100ppm/C
Thick Film Chip Res, 0402, 1/16W 1%; 453Kohm, 100Ppm, 7 Inch Reel Rohs Compliant: Yes |Panasonic ERJ-2RKF4533X.
ERJ Series 0402 453 kOhm 0.1 W ±1 % ±100 ppm/°C SMT Thick Film Chip Resistor
Precision Thick Film Chip Resistor, 453000 ½, 1 %, 0.1 W
Panasonic SCT
Panasonic ERJ2RKF4533X - General Purpose Chip Resistors
RES, 453K, 1%, 0.1W, 0402, THICK FILM; Resistor Case Style: 0402 [1005 Metric]; Resistance: 453kohm; Product Range: ERJ2R Series; Voltage Rating: 50V; Resistor Elem; Available until stocks are exhausted Alternative available