Panasonic ERJ-2RKD59R0X
Res Thick Film 0402 59 Ohm 0.5% 0.063W(1/16W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Panasonic ERJ-2RKD59R0X.
Farnell
Newark
Related Parts
PanasonicERJ-2RKD62R0X
ERJ FIXED RESISTOR 0402 (1005Metric) Chip Resistor ±0.5% ±100ppm/C 62Ohm 0.063W 1/16W
PanasonicERJ2RKD56R0X
Surface Mount Thick Film Resistor, AEC-Q200 ERJ Series, 56 ohm, 63 mW, - 0.5%, 50 V
Res Thick Film 0402 59 Ohm 1% 0.063W(1/16W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Yageo GroupRC0402FR-0759RL
RC Series 0402 0.063 W 59 Ohm ±1% ±100 ppm/°C SMT Thick Film Chip Resistor
Res Thick Film 0402 59 Ohm 1% 0.1W(1/10W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Yageo GroupRC0402DR-0756RL
General Purpose Chip Resistor Thick Film 0402 56Ohm 0.5% Paper T/R
Descriptions
Descriptions of Panasonic ERJ-2RKD59R0X provided by its distributors.
Res Precision Thick Film 0402 59 Ohm 0.5% 1/16W ±100ppm/°C Molded T/R
Avnet Japan
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.1W, 59ohm, 50V, 0.5% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0402
THICK FILM CHIP RES, 0402, 1/16W 0.5% / 0.5%, 59OHM
Precision Thick Film Chip Resistor, 59 ½, 0.5 %, 0.063 W
Panasonic SCT
Panasonic ERJ2RKD59R0X - General Purpose Chip Resistors
Res, 59R, 0.5%, 0.063W, 0402, Thick Film; Resistor Case Style:0402 [1005 Metric]; Resistance:59Ohm; Product Range:Erj2R Series; Voltage Rating:50V; Resistor Element Material:Thick Film; Power Rating:63Mw; Resistance Tolerance:± 0.5%;rohs Compliant: Yes |Panasonic ERJ2RKD59R0X