Panasonic ERJ-12SF18R0U
Res Thick Film 2010 18 Ohm 1% 0.75W ±100ppm/°C Molded SMD Embossed Carrier T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Panasonic ERJ-12SF18R0U.
IHS
Datasheet8 pages5 years ago
Panasonic
Farnell
Master Electronics
element14 APAC
Inventory History
3 month trend:
Restocked
Supply Chain
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2002-02-12
Related Parts
Yageo GroupRC2010FK-0718RL
Res Thick Film 2010 18 Ohm 1% 0.75W(3/4W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.75W, 18ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 2010
Res Thick Film 2010 17.8 Ohm 1% 0.75W(3/4W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Res Thick Film 2010 16.2 Ohm 1% 0.75W(3/4W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Res Thick Film 2010 16.9 Ohm 1% 0.75W(3/4W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.75W, 18.7ohm, 400V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 2010
PanasonicERJ-12SF18R7U
Res Thick Film 2010 18.7 Ohm 1% 0.75W(3/4W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.75W, 16.5ohm, 400V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 2010
Descriptions
Descriptions of Panasonic ERJ-12SF18R0U provided by its distributors.
Thick Film Chip Resistor, 2010, 3/4W 1% 18ohm, 7 inch reel
Precision Thick Film Chip Resistor, 18 ½, 1 %, 0.75 W
Panasonic SCT
Panasonic ERJ12SF18R0U - General Purpose Chip Resistors
RES, 18R, 1%, 0.75W, 2010, THICK FILM; Resistor Case Style: 2010 [5025 Metric]; Resistance: 18ohm; Product Range: ERJ12S Series; Voltage Rating: 200V; Resistor Element Material: Thick Film; Power Rating: 750mW; Resistance Tole