Panasonic ERA6AEB1912V
Res Thin Film 0805 19.1K Ohm 0.1% 0.125W(1/8W) ±25ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Panasonic ERA6AEB1912V.
Newark
Datasheet3 pages10 years ago
Datasheet4 pages16 years ago
JRH Electronics
Farnell
Future Electronics
TME
Inventory History
3 month trend:
Restocked
Supply Chain
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2013-10-22
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
Yageo GroupRT0805BRD0719K1L
125mW Thin Film Resistor 150V ±25ppm/℃ ±0.1% 19.1kΩ 0805 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
PanasonicERA6AEB2102V
Res Thin Film 0805 21K Ohm 0.1% 0.125W(1/8W) ±25ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Yageo GroupRT0805BRD0717K8L
125mW Thin Film Resistor ±25ppm/℃ ±0.1% 17.8kΩ 0805 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Yageo GroupRT0805BRD0719K6L
125mW Thin Film Resistor ±25ppm/℃ ±0.1% 19.6kΩ 0805 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
PanasonicERA6AEB203V
Res Thin Film 0805 20K Ohm 0.1% 0.125W ±25ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
PanasonicERA6AEB2052V
Res Thin Film 0805 20.5K Ohm 0.1% 0.125W(1/8W) ±25ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Panasonic ERA6AEB1912V provided by its distributors.
Fixed Resistor, Thin Film, 0.125W, 19100ohm, 100V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Thin Film Resistor, chip,0805,1/8W, 0.1% Rohs Compliant: Yes |Panasonic ERA-6AEB1912V
Metal Film (Thin Film) Chip Resistors, 0.125W, 19100½, 0.1%, 0805, RoHS
Panasonic SCT
THIN FILM SMNT RESISTOR 0805 CASE 19.1KOHM +/-0.1% 0.125W +/-25PPM/DEGC
ERA Series 0805 19.1 kOhm 0.125 W ±0.1 % ±25 ppm/°C SMT Metal Film Chip Resistor
Panasonic ERA6AEB1912V - High Precision Chip Resistors
RESISTOR, 0805, 19K1, 0.1%, 0.125W; Resistance:19.1kohm; Resistance Tolerance:± 0.1%; Power Rating:125mW; Voltage Rating:100V; Series:ERA; Temperature Coefficient:± 25ppm/°C; Resistor Element Type:Thin Film; Resistor Case Style:0805; No. of Pins:2; SVHC:No SVHC (18-Jun-2010); External Length / Height:0.5mm; External Depth:1.25mm; External Width:2mm; Operating Temperature Range:-55°C to +155°C