Omron Z-15GW2277A55-B5V
Snap Acting/limit Switch SPDT Momentary 15A 14VDC 2.4MM Panel Mount
Production
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Omron Z-15GW2277A55-B5V.
IHS
Datasheet28 pages10 years ago
Sager Electronics
Supply Chain
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.50.90.40
Introduction Date2010-11-22
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2014-03-31
LTD Date2014-03-31
Related Parts
OMRON LIMIT SWITCH, SNAP ACTION N.O./N.C. SPDT ROLLER PLUNGER SCREW 15A 500VAC 250VDC
Snap Action Switch N.O./N.C. SPDT Cross Roller Plunger Screw 15A 500VAC Screw Mount
Switch Snap Action N.O./N.C. SPDT Plunger 15A 250VAC 250VDC 186.42VA 3.43N Panel Mount Screw
Honeywell11SM38
Switch Snap Action N.O./N.C. SPDT Plunger Screw 5A 250VAC 30VDC 1.39N Screw Mount
PanasonicAZH1021
Switch Limit N.O./N.C. SPDT Top Roller Lever Screw 5A 250VAC 250VDC 2.45N Linear Screw Mount
Snap Acting/Limit Switch, SPDT, Momentary, 5A, 30VDC, 6mm, Screw Terminal, Short Roller Lever Actuator, Panel Mount
Descriptions
Descriptions of Omron Z-15GW2277A55-B5V provided by its distributors.
SWITCH SNAP ACTION SPDT 15A 125V