Omron G5Q-1A-EL2-HA-DC24
Power Relay 24VDC 10A SPST-NO(20.3mm 10.3mm 16.2mm) THT
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Omron G5Q-1A-EL2-HA-DC24.
Farnell
Datasheet4 pages9 years ago
RS (Formerly Allied Electronics)
Sager Electronics
TME
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2018-02-15
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
G5LE Cubic PCB Power Relay Flux Protection SPST-NO 10A 24VDC Through Hole Tray
Power Relay 24VDC 8DC/10AAC SPST-NO(22.5mm 16.5mm 19mm) THT
PanasonicJS1AF-B-24V
Miniature Power Relay, 1 Form C, 10A 250VAC 10A 125VAC, 6A 277VAC, Flux Resistant
TE Connectivity6-1419128-4
Power Relay, 24Vdc, Spst-No, 10A, Tht Rohs Compliant: Yes |Oeg Te Connectivity 6-1419128-4
PanasonicJS1AF-24V
Descriptions
Descriptions of Omron G5Q-1A-EL2-HA-DC24 provided by its distributors.
POWER RELAY, 24VDC, 10A, SPST-NO, TH
HA Relays | Omron Electronic Components G5Q-1A-EL2-HA DC24
POWER RELAY, 24VDC, 10A, SPST-NO, TH; Contact Configuration: SPST-NO; Coil Voltage: 24V; Contact Current: 10A; Product Range: G5Q-EL2 Series; Relay Mounting: Through Hole; Coil Type: -; Contact Voltage VAC: 277V; Relay Terminals: Solder; Contact Voltage VDC: -; Contact Material: Silver Alloy; Coil Resistance: 1.44kohm; SVHC: No SVHC (07-Jul-2017); Approvals & Standards: CSA, UL, VDE