Omron E2A-M30LN30-M1-B1
Inductive Proximity Sensor, M30LNG Unsh, Npb, 30MM, PNP, No, M12, E2A Series
Obsolete
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Omron E2A-M30LN30-M1-B1.
Newark
Datasheet18 pages24 years ago
Sager Electronics
Electro Sonic
RS (Formerly Allied Electronics)
Arrow Electronics
Supply Chain
Introduction Date2013-12-17
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2022-03-31
LTD Date2022-06-30
Related Parts
Omron Automation E2A-M30KN20-M1-B1 Proximity Sensor, M30 UNSH,NPB,20MM,PNP,NO,M12
PNP-NO Barrelinductive Proximity Sensor; M12; 2mm Detection Range; 12 to 24Vdc; IP68