Omron A16L-TGM-24-1
Pushbutton Switch, SPDT, Momentary, 3A, 30VDC, Solder Terminal, Panel Mount
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Omron A16L-TGM-24-1.
IHS
Datasheet28 pages20 years ago
Master Electronics
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.50.90.31
Introduction Date2009-03-09
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 1 year ago)
Related Parts
Switch Push Button N.O./N.C. SPDT Round Button 8A 250VAC 24VDC Latching Solder Lug Panel Mount
Pushbutton Switch, SPDT, Momentary, 6A, 24VDC, Solder Terminal, Panel Mount
Pushbutton Switch, SPDT, Latched, 6A, 24VDC, Solder Terminal, Panel Mount
Descriptions
Descriptions of Omron A16L-TGM-24-1 provided by its distributors.
Switches - 16mm Pushbutton Switches SPDT MOM RND 24V GR IP40 LED Illuminated
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V