Omron A16L-AGM-5D-1
Pushbutton Switch, SPDT, Momentary, 3A, 30VDC, Solder Terminal, Panel Mount
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Omron A16L-AGM-5D-1.
IHS
Datasheet28 pages20 years ago
X-ON
Supply Chain
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.50.90.31
Introduction Date2009-03-09
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2023-12-31
LTD Date2024-06-30
Related Parts
Switch Push Button N.O./N.C. SPDT Round Button 8A 250VAC 24VDC Latching Solder Lug Panel Mount
Pushbutton Switch, SPDT, Momentary, 6A, 24VDC, Solder Terminal, Panel Mount
Pushbutton Switch, SPDT, Latched, 6A, 24VDC, Solder Terminal, Panel Mount
Descriptions
Descriptions of Omron A16L-AGM-5D-1 provided by its distributors.
Switches - 16mm Pushbutton Switches SPDT MOM SQ 5V GREEN IP40 Lamp Illum
On-Mom SPDT -16.00(Dia) 2000000Cycles 30V 125V 100000Cycles 5A(AC) SPDT , 18mm*38mm
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V