Omron A16L-JRM-24-1
Pushbutton Switch, SPDT, Momentary, 3A, 30VDC, Solder Terminal, Panel Mount
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Omron A16L-JRM-24-1.
IHS
Datasheet28 pages20 years ago
X-ON
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.50.90.31
Introduction Date2009-03-09
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
C&K Components8168SHZQE2
Pushbutton Switch, SPDT, On-(on), Alternate, 6A, 28VDC, Solder Terminal, Panel Mount
C&K Components8161J86ZQE223
Pushbutton Switch, SPDT, On-on, Latched, 6A, 28VDC, Solder Terminal, Panel Mount-threaded
C&K Components8161J86ZGE223
Descriptions
Descriptions of Omron A16L-JRM-24-1 provided by its distributors.
Switches - 16mm Pushbutton Switches SPDT MOM REC 24V RED IP40 LED Illuminated
Pushbutton; Illuminated; A16 Series; IP40 RecRed MOM 24V SPDT
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Il Pb Ip40 Recred Mom 24V Spdt |Omron Electronic Components A16LJRM241