Omron A16L-JGM-12D-2
Switches - 16mm Pushbutton Switches DPDT MOM RECT 12V GR IP40 Lamp Illum
Obsolete
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Omron A16L-JGM-12D-2.
IHS
Datasheet28 pages20 years ago
Inventory History
3 month trend:
-65.00%
Supply Chain
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.50.90.31
Introduction Date2009-03-09
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 2 weeks ago)
LTB Date2023-12-31
LTD Date2024-06-30
Related Parts
Pushbutton Switch, DPDT, Momentary, 3A, 30VDC, Solder Terminal, Panel Mount
PUSHBUTTON SWITCH, SPDT, ON-ON, 125V AC/24V DC, SOLDER, IP65, LA SERIES
Pushbutton Switch, DPDT, Momentary, 6A, 24VDC, Solder Terminal, Panel Mount
Pushbutton Switch, DPDT, Latched, 2A, 250VDC, Solder Terminal, Panel Mount
Descriptions
Descriptions of Omron A16L-JGM-12D-2 provided by its distributors.
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V