Omron A165L-TGM-24D-2
Pushbutton Switch, DPDT, Momentary, 3A, 30VDC, Solder Terminal, Panel Mount
Obsolete
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Omron A165L-TGM-24D-2.
IHS
Datasheet28 pages20 years ago
Newark
Electro Sonic
Arrow Electronics
RS (Formerly Allied Electronics)
Supply Chain
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.50.90.31
Introduction Date2009-03-09
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2023-12-31
LTD Date2024-06-30
Related Parts
Switch, Pushbutton, DPDT, (On) Off, 5A 125VAC, 24V LED, Rectangular guard, Green
PUSHBUTTON SWITCH, SPDT, ON-ON, 125V AC/24V DC, SOLDER, IP65, LA SERIES
Pushbutton Switch, DPDT, Momentary, 6A, 24VDC, Solder Terminal, Panel Mount
Pushbutton Switch, DPDT, Latched, 2A, 250VDC, Solder Terminal, Panel Mount
Descriptions
Descriptions of Omron A165L-TGM-24D-2 provided by its distributors.
Switch, Pushbutton, Illuminated, LED, 24V, Round Extended, Green, Momentary
Switches - 16mm Pushbutton Switches DPDT MOM RND 24V GR IP65 LED Illum
Pushbutton complete, dia. 16 mm, lighted LED 24 VDC, round projected, green, momentary operation, IP65, DPDT contact block, solder terminal
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
On-Mom DPDT -16.00(Dia) 2000000Cycles 30V 125V 100000Cycles 5A(AC) , 18mm*38mm
Pushbutton Sw, Dpdt, 5A/125Vac, 3A/30Vdc; Product Range:A16 Series; Panel Cutout Diameter:16Mm; Contact Configuration:Dpdt; Switch Operation:Momentary; Pushbutton Actuator Style:Round; Actuator/Cap Colour:Green; Ip Rating:Ip66 Rohs Compliant: Yes |Omron Industrial Automation A165LTGM24D2