NXP Semiconductors MPC860DPVR80D4
MPU PowerQUICC MPC8xx Processor RISC 32bit 0.32um 80MHz 357-Pin BGA Tray
Obsolete
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for NXP Semiconductors MPC860DPVR80D4.
NXP Semiconductors
_legacy Avnet
Freescale Semiconductor
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Authorized Distributors
2
Max Frequency
50 MHz
50 MHz
50 MHz
Interface
Min Supply Voltage
3.135 V
3.135 V
3.135 V
Max Supply Voltage
3.465 V
3.465 V
3.465 V
Introduction Date2012-02-10
Related Parts
NXP SemiconductorsMPC855TVR80D4
NXP SemiconductorsMPC860DTZQ80D4
NXP SemiconductorsMPC860SRVR80D4
Descriptions
Descriptions of NXP Semiconductors MPC860DPVR80D4 provided by its distributors.
RISC Microprocessor, 32-Bit, 80MHz, CMOS, PBGA357
PowerQUICC, 32 Bit Power Architecture SoC, 80MHz, CPM, ENET, ATM, HDLC, PCMCIA, 0 to 95C