NXP Semiconductors MPC8245TZU350D
MPU PowerPC MPC82xx Processor RISC 64-Bit 0.25um 350MHz 3.3V 352-Pin TBGA Tray
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for NXP Semiconductors MPC8245TZU350D.
IHS
Datasheet68 pages21 years ago
Datasheet68 pages21 years ago
NXP Semiconductors
Newark
Freescale Semiconductor
Jameco
Inventory History
3 month trend:
Restocked
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) Code3A991.A.2
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.31.00.01
Introduction Date2002-10-11
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2019-03-13
LTD Date2019-09-14
Related Parts
NXP SemiconductorsMPC8245LVV350D
NXP SemiconductorsMPC8245LZU350D
NXP SemiconductorsMPC8245ARZU400D
MPU PowerPC MPC82xx Processor RISC 32bit 0.25um 400MHz 3.3V 352-Pin TBGA Tray
Descriptions
Descriptions of NXP Semiconductors MPC8245TZU350D provided by its distributors.
PowerPC 603e Microprocessor IC MPC82xx 1 Core, 32-Bit 350MHz 352-TBGA (35x35)