NXP Semiconductors MPC5553MZQ132
Freescale 32-bit MCU, Power Arch, 1.5MB Flash, 132MHz, -40/+125degC, Automotive Grade, PBGA 324
NRND
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for NXP Semiconductors MPC5553MZQ132.
Future Electronics
Datasheet68 pages18 years ago
Datasheet68 pages18 years ago
IHS
Freescale Semiconductor
SHENGYU ELECTRONICS
Arrow Electronics
Inventory History
3 month trend:
-0.38%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) Code3A991.A.2
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.31.00.01
Introduction Date2006-06-02
Lifecycle StatusNRND (Last Updated: 2 weeks ago)
Related Parts
NXP SemiconductorsMPC5553MVZ132
NXP SemiconductorsMPC5553MVR132
Freescale 32-bit MCU, Power Arch, 1.5MB Flash, 132MHz, -40/+125degC, Automotive Grade, PBGA 416
NXP SemiconductorsMPC5554MZP132
e200z6 MPC55xx Qorivva Microcontroller IC 32-Bit 132MHz 2MB (2M x 8) FLASH 416-PBGA (27x27)
Descriptions
Descriptions of NXP Semiconductors MPC5553MZQ132 provided by its distributors.
MCU 32-bit MPC55xx e200 RISC 1536KB Flash 1.8V/2.5V/3.3V/5V Automotive 324-Pin BGA Tray
32-bit MCU, PowerPC e200z6, 132 MHz, 1.5 MB, 64 KB, 324 Pins, BGA
e200z6 MPC55xx Qorivva Microcontroller IC 32-Bit 132MHz 1.5MB (1.5M x 8) FLASH 324-TEPBGA (23x23)