NXP Semiconductors MCF52110CEP66
MCU 32-bit MCF5211x ColdFire RISC 128KB Flash 3.3V Automotive 64-Pin QFN Tray
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for NXP Semiconductors MCF52110CEP66.
IHS
Datasheet56 pages18 years ago
NXP Semiconductors
Future Electronics
SHENGYU ELECTRONICS
Freescale Semiconductor
Inventory History
3 month trend:
Restocked
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) Code3A991.A.2
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.31.00.01
Introduction Date2007-04-01
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2013-10-03
LTD Date2014-10-03
Related Parts
NXP SemiconductorsMCF52211CEP66
MCU 32-bit MCF5221x ColdFire RISC 128KB Flash 3.3V Automotive 64-Pin QFN Tray
NXP SemiconductorsMCF5211LCEP66
MCU 32-bit MCF521x ColdFire RISC 128KB Flash 3.3V Automotive 64-Pin QFN Tray
NXP SemiconductorsMCF52100CEP66
MCU 32-bit MCF5211x ColdFire RISC 64KB Flash 3.3V Automotive 64-Pin QFN Tray
32 Bit MCU, 128KB Flash, 16KB RAM, 50MHz, 64Pin, USB, CAN, 3 Comp, CTMU, RTCC
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64QFN | Microchip Technology Inc. PIC32MX320F128H-80I/MR
MCU 32-bit PIC32 PIC RISC 128KB Flash 2.5V/3.3V 64-Pin QFN EP Tube - Rail/Tube
Descriptions
Descriptions of NXP Semiconductors MCF52110CEP66 provided by its distributors.
MCF521XX 32-bit MCU, ColdFire V2 core, 128KB Flash, 66MHz, QFN 64
RISC Microcontroller, 32-Bit, FLASH, COLDFIRE CPU, 66MHz, CMOS, PQCC64