NXP Semiconductors MC68040RC33V
MPU M68000 RISC 32-Bit HCMOS 33MHz 182-Pin PGA Tray
Obsolete
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for NXP Semiconductors MC68040RC33V.
IHS
Datasheet450 pages28 years ago
Augswan
_legacy Avnet
iiiC
Inventory History
3 month trend:
Restocked
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
Footprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) Code3A991.A.2
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.31.00.01
Introduction Date1990-11-01
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2013-10-03
LTD Date2014-10-03
Related Parts
NXP SemiconductorsMC68EC040FE33A
MPU M68000 RISC 32-Bit HCMOS 33MHz 184-Pin CQFP Tray
NXP SemiconductorsMC68030CRC33C
MPU M68000 RISC 32-Bit HCMOS 33MHz 128-Pin PGA Tray
NXP SemiconductorsMC68040FE33V
Descriptions
Descriptions of NXP Semiconductors MC68040RC33V provided by its distributors.
Microprocessor, 32-Bit, 33MHz, HCMOS, CPGA179
MICROPROCESSOR, 32 BIT, MC68000
IC MPU M680X0 33MHZ 182PGA
MPU, 32-BIT, 20MHZ, HCMOS