Nichicon UWX1C330MCL1GB
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UWX 16V 33muF ±20% 0.248Dia 6.30mm
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Nichicon UWX1C330MCL1GB.
IHS
Datasheet3 pages3 years ago
ODG (Origin Data Global)
TME
Newark
Farnell
Inventory History
3 month trend:
-0.12%
CAD Models
Download Nichicon UWX1C330MCL1GB symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
3DDownload
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
98,292
Authorized Distributors
5
Capacitance
33 µF
33 µF
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
SMD/SMT
Radial
Voltage Rating (DC)
16 V
16 V
Tolerance
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
Life (Hours)
2000 hours
1000 hours
Ripple Current
49 mA
49 mA
Height - Seated (Max)
5.4102 mm
6.2992 mm
Supply Chain
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UWX 35V 33muF ±20% 0.315Dia 8.00mm
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UWJ 16V 33muF ±20% 0.248Dia 6.30mm
PanasonicEEE1AA330SR
Panasonic EEE1AA330SR - Aluminum Electrolytic Capacitors (Surface Mount Type)
33uF 6.3V 37mA@120Hz 卤20% SMD,D5xL5.4mm Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD ROHS
PanasonicEEE-1AA330NP
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR S 10V 33muF ±20% 0.248Dia 6.30mm
PanasonicEEE-1AA330AR
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR S 10V 33muF ±20% 0.197Dia 5.00mm
Descriptions
Descriptions of Nichicon UWX1C330MCL1GB provided by its distributors.
CAP ALUM 33UF 20% 16V SMD / 33 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C
33uF 16V 49mA@120Hz 卤20% SMD,D6.3xL5.4mm Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD ROHS
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 16V, 20% +Tol, 20% -Tol, 33uF, Surface Mount, 2626
CAPACITOR, 33UF 16V; AE Capacitor Case: Radial Can - SMD; Capacitance: 33µF; Voltage Rating: 16V; ESR: -; Product Range: -; Lifetime @ Temperature: 1000 hours @ 85°C; Operating Temperature Min: -40°C; Operating Temperature Max: