KYOCERA AVX UWX1C220MCL1GB
Aluminum Electrolytic Capacitor, 22UF 16 V DC, Wx Series 2000H 5 (dia.) X 5.4MM
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for KYOCERA AVX UWX1C220MCL1GB.
Future Electronics
Datasheet3 pages3 years ago
Datasheet2 pages16 years ago
Datasheet2 pages18 years ago
Farnell
element14 APAC
ODG (Origin Data Global)
_legacy Avnet
Inventory History
3 month trend:
-100%
CAD Models
Download KYOCERA AVX UWX1C220MCL1GB symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00
Introduction Date2003-09-22
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2024-06-30
LTD Date2026-06-30
Related Parts
PanasonicEEE-1CA220SR
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR S 16V 22muF ±20% 0.197Dia 5.00mm
PanasonicEEE-1CA220WR
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR S 16V 22muF ±20% 0.157Dia 4.00mm
PanasonicEEE-1CA220NP
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR S 16V 22muF ±20% 0.248Dia 6.30mm
Cornell DubilierAVS226M16B12T-F
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR AVS 16V 22muF ±20% 0.157Dia 4.00mm
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UWJ 16V 22muF ±20% 0.197Dia 5.00mm
KYOCERA AVXUWR1C220MCL1GB
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UWR 16V 22muF ±20% 0.157Dia 4.00mm
Descriptions
Descriptions of KYOCERA AVX UWX1C220MCL1GB provided by its distributors.
Capacitor Aluminum 22uF 16VDC 20% 5 X 5.4mm SMD 37mA 2000 hr T/R
WX Series 22 uF 16 V 85°C Ø5 x 5.4mm SMT Chip Aluminum Electrolytic Cap
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD / 22 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 16V, 20% +Tol, 20% -Tol, 22uF, Surface Mount, 2121
Chip Type Aluminum Electrolytic Capacitor
Cap Aluminum Lytic 22uF 16V 20% (5 X 5.4mm) SMD 37mA 2000h 85C Automotive T/R
Aluminum Electrolytic Capacitor 22Uf 16V 20%, Smd; Rango De Producto:Serie Wx; Capacidad:22Μf; Tensión Nominal:16V; Cubierta Del Condensador Ae:Radial - Smd; Diámetro:5Mm; Resistencia Esr:-; Altura:5.4Mm; Intensidad De Rizado Ac:37Ma |Nichicon UWX1C220MCL1GB
CAP, 22µF, 16V, RADIAL, SMD; AE Capacitor Case: Radial Can - SMD; Capacitance: 22µF; Voltage Rating: 16V; ESR: -; Product Range: WX Series; Lifetime @ Temperature: 2000 hours @ 85°C; Operating Temperature Min: -40°C; Operating