Nichicon UUL1A471MNL1GS
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UUL 10V 470muF ±20% 0.394Dia 10.00mm
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Nichicon UUL1A471MNL1GS.
IHS
Datasheet2 pages3 years ago
Nichicon SCT
Inventory History
3 month trend:
-85.25%
CAD Models
Download Nichicon UUL1A471MNL1GS symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 10V, 20% +Tol, 20% -Tol, 470uF, Surface Mount, 4141
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UCD 10V 470muF ±20% 0.315Dia 8.00mm
Wurth Elektronik865230257007
Capacitor, 470Uf, 10Vdc, Alum Elect, Smd Rohs Compliant: Yes |Würth Elektronik 865230257007
PanasonicEEE-FK1A471GP
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR FK 10V 470muF ±20% 0.315Dia 8.00mm
ALUMINUM ELECTROLYTIC Capacitor 470UF 10; 10V 20%, SMD; AE Case:Radial Can - Capacitance:470µF;
United Chemi-ConEMVA100ADA471MHA0G
Cap Aluminum Lytic 470uF 10V 20% (8 X 10mm) SMD 280mA 2000h 85°C Cardboard T/R
Descriptions
Descriptions of Nichicon UUL1A471MNL1GS provided by its distributors.
470uF 10V 254mA@120Hz 卤20% SMD,D10xL10mm Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD ROHS
Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD 10volts 470uF 105c 10X10