Nichicon UPJ1V560MED1TD
56uF 35V 450m惟 卤20% 180mA@120Hz Plugin Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Nichicon UPJ1V560MED1TD.
IHS
Datasheet7 pages6 years ago
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
-19.63%
CAD Models
Download Nichicon UPJ1V560MED1TD symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
Stock
58,567
Authorized Distributors
3
Capacitance
56 µF
56 µF
56 µF
Mount
Through Hole
PCB, Through Hole
PCB, Through Hole
Voltage Rating (DC)
35 V
35 V
35 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
Life (Hours)
2000 hours
2000 hours
Ripple Current
180 mA
180 mA
180 mA
Height - Seated (Max)
11.9888 mm
12.4968 mm
12.4968 mm
Supply Chain
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00
Introduction Date2008-08-27
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UPM 35V 56muF ±20% 0.248Dia 6.30mm
NichiconUPM1E560MED
56uF 25V 440m惟 卤20% 140mA@120Hz Plugin Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UPM 25V 56muF ±20% 0.248Dia 6.30mm
United Chemi-ConEKZE350ELL560MF11D
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 35V, 20% +Tol, 20% -Tol, 56uF
United Chemi-ConELXY350ELL560MFB5D
Cap Aluminum Lytic 56uF 35V 20% (6.3 X 11.5mm) Radial 2.5mm 273mA 2000h 105°C Bulk
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR ZLG 35V 56muF ±20% 0.248Dia 6.30mm
Descriptions
Descriptions of Nichicon UPJ1V560MED1TD provided by its distributors.
UPJ Series 35 V 56 uF 6.3 x 11mm LS=2.5mm 105'C Aluminum Electrolytic Capacitor
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 35V, 20% +Tol, 20% -Tol, 56uF, Through Hole Mount
56¦ÌF 35V ¡À20% 2.5mm 2000h@ 105¡ãC 180mA@ 120Hz,295mA@ 10kHz 11mm*12mm
CAP ALUM 56UF 20% 35V RADIAL TH