Nichicon UCX1V561MNS1ZD
Aluminum Electrolytic Capacitor
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Nichicon UCX1V561MNS1ZD.
IHS
Datasheet2 pages9 years ago
CAD Models
Download Nichicon UCX1V561MNS1ZD symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2014-02-25
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2020-08-31
Related Parts
PanasonicEEE-FPE561UAP
Cap Aluminum 560uF 25V 20% (10 X 10.2mm) SMD 0.08 Ohm 850mA 2000h 105°C Embossed T/R
United Chemi-ConEMZR350ADA561MJA0G
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 35V, 20% +Tol, 20% -Tol, 560uF, Surface Mount, 4141
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 50V, 20% +Tol, 20% -Tol, 560uF, Surface Mount, 6767
560uF 50V 500mA@120Hz 70m惟 卤20% SMD,D16xL17mm Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD ROHS
PanasonicEEEFT1V561AP
Cap Aluminum 560uF 35V 20% (10 X 10.2mm) SMD 0.06 Ohm 1190mA 2000h 105C T/R
Descriptions
Descriptions of Nichicon UCX1V561MNS1ZD provided by its distributors.
CAP ALUM 560UF 20% 35V SMD