KYOCERA AVX RL80J102MDN1KX
Cap Aluminum Polymer 1000uF 6.3VDC 20% (8 X 8mm) Radial 3.5mm 0.009 Ohm 5700mA 2000h 105C T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for KYOCERA AVX RL80J102MDN1KX.
Farnell
Datasheet3 pages5 years ago
Datasheet2 pages16 years ago
Datasheet2 pages9 years ago
Future Electronics
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
-19.08%
CAD Models
Download KYOCERA AVX RL80J102MDN1KX symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
37,950
Authorized Distributors
6
Capacitance
1 mF
1 mF
1 mF
Mount
PCB, Through Hole
Case/Package
Radial
Radial
Voltage Rating (DC)
6.3 V
6.3 V
6.3 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
9 mΩ
15 mΩ
15 mΩ
Life (Hours)
2000 hours
2000 hours
Ripple Current
5.7 A
205 mA
205 mA
Height - Seated (Max)
8.001 mm
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00
Introduction Date2009-11-05
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of KYOCERA AVX RL80J102MDN1KX provided by its distributors.
CAPACITOR POLYMER ALUMINUM ELECTROLYTIC, 2000H 8 X 8MM, 1000UF 6.3VDC, L8 SERIES
L8 Series Ø 8 x 8 mm 1000 uF 6.3 V Low ESR Radial Aluminum Polymer Capacitor
CONDUCTIVE POLYMER ALUMINUM SOLID ELECTROLYTIC CAPACITOR
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (solid Polymer), 6.3V, 20% +Tol, 20% -Tol, 1000uF, Through Hole Mount
CAP, 1000µF, 6.3V; Capacitance: 1000µF; Voltage Rating: 6.3V; AE Capacitor Case: Radial Leaded; Product Range: FPCAP RL8 Series; ESR: 0.009ohm; Lifetime @ Temperature: 2000 hours @ 105°C; Operating Temperature Min: -55°C; Opera
Aluminum Electrolytic Capacitor 1000Uf, 6.3V, 20%, Radial; Rango De Producto:Serie L8; Capacidad:1000Μf; Tolerancia, Capacitancia:± 20%; Tensión Nominal:6.3V; Diámetro:8Mm; Terminales Del Condensador:Conexión Radial; Altura:8Mm |Nichicon RL80J102MDN1KX