Nichicon LKX2W680MESY30
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 450V, 20% +Tol, 20% -Tol, 68uF, Through Hole Mount
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Nichicon LKX2W680MESY30.
IHS
Datasheet2 pages3 years ago
Nichicon SCT
Newark
Inventory History
3 month trend:
+1.07%
CAD Models
Download Nichicon LKX2W680MESY30 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
United Chemi-ConEKMQ451VSN680MP25S
Cap Aluminum Lytic 68uF 450V 20% (22 X 25mm) Snap-In 10mm 500mA 2000h 105°C
Wurth Elektronik861011483002
Electrolytic Capacitor, Snap-in, WCAP-AIG8 Series, 68 F, 20%, 450 V, 22 mm
Wurth Elektronik861111483004
WCAP-AIL5 Aluminum Electrolytic Capacitors
WCAP-ATG5 Aluminum Electrolytic Capacitors
NichiconUVK2V680MHD
68uF 350V 卤20% 400mA@120Hz Plugin,D16xL27mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Radial Can - Snap-In ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR LAQ 400V 68muF ±20% 0.866Dia 22.00mm
Descriptions
Descriptions of Nichicon LKX2W680MESY30 provided by its distributors.
卤20% 715mA@50kHz 10mm 450V 68uF Plugin,D20xL30mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
Snap-in Terminal Type, For Audio Equipment of Switching Power Supplies Snap-in Terminal Type, 68 μ F, 450 V, -25 to 105°C, RoHS
Nichicon SCT
Aluminum Electrolytic Capacitor, 68Uf, 450V, 20%, Snap In; Capacitance:68Μf; Voltage(Dc):450V; Voltage(Ac):-; Capacitance Tolerance:± 20%; Capacitor Terminals:Snap-In; Lifetime @ Temperature:5000 Hours @ 105°C; Polarity:Polar; Esr:- Rohs Compliant: Yes |Nichicon LKX2W680MESY30