KYOCERA AVX LGU2D331MELZ
Cap Aluminum Lytic 330uF 200V 20% (22 X 30mm) Snap-In 10mm 1250mA 3000h 105C Bulk
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for KYOCERA AVX LGU2D331MELZ.
IHS
Datasheet5 pages3 years ago
Factory Futures
Newark
Nichicon SCT
3 month trend:
+8.77%
CAD Models
Download KYOCERA AVX LGU2D331MELZ symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
Stock
5,753
Capacitance
330 µF
330 µF
330 µF
Mount
PCB, Through Hole
Through Hole
Through Hole
Voltage Rating (DC)
200 V
200 V
200 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
3000 hours
10000 hours
Ripple Current
1.25 A
1.2 A
1.2 A
Height - Seated (Max)
29.9974 mm
32.004 mm
32.004 mm
Related Parts
Cornell DubilierSLP331M200A3P3
SLP Series 330 uF 200 V ±20 % Snap-In Aluminum Electrolytic Capacitor
Cornell DubilierSLPX331M220A3P3
Radial Can - Snap-In ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR SLPX 220V 330muF ±20% 0.866Dia 22.00mm
NichiconLGU2P331MELA
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 220V, 20% +Tol, 20% -Tol, 330uF, Through Hole Mount
Cornell DubilierSLP331M250A3P3
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 330uF 250V 20% 105C
KYOCERA AVXLGU2E331MELA
Radial Can - Snap-In ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR LGU 250V 330muF ±20% 0.984Dia 25.00mm
PanasonicECO-S2EB331CA
Cap Aluminum 330uF 250V 20% (25 X 30mm) Snap-In 10mm 0.502 Ohm 1200mA 3000h 105°C Bulk
Descriptions
Descriptions of KYOCERA AVX LGU2D331MELZ provided by its distributors.
Capacitor Aluminum Electrolytic Cap 330uF 200V 20% Temp.105 Snap-In 22X30mm | Nichicon LGU2D331MELZ
330 F 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 200V, 20% +Tol, 20% -Tol, 330uF, Through Hole Mount
卤20% 1.875A@50kHz 10mm 200V 330uF Plugin,D22xL30mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
Capacitor Alum Elec 330Uf, 200V, 20%, Snap-In; Capacitance:330Μf; Voltage(Dc):200V; Voltage(Ac):-; Capacitance Tolerance:± 20%; Capacitor Terminals:Snap-In; Lifetime @ Temperature:3000 Hours @ 105°C; Polarity:Polar; Lead Spacing:10Mmrohs Compliant: Yes |Nichicon LGU2D331MELZ