NIC Components NRWA4R7M100V5X11TBF
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR Radial aluminum electrolytic capacitor 20% 4.7muF 100V
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for NIC Components NRWA4R7M100V5X11TBF.
IHS
Datasheet3 pages5 years ago
Future Electronics
NIC Components
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
24,127
Authorized Distributors
2
Capacitance
4.7 µF
4.7 µF
4.7 µF
Mount
Through Hole
PCB, Through Hole
PCB, Through Hole
Case/Package
Radial
Radial
Voltage Rating (DC)
100 V
100 V
100 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
28 Ω
Life (Hours)
1000 hours
1000 hours
Ripple Current
30 mA
38 mA
38 mA
Height - Seated (Max)
11.9888 mm
11.9888 mm
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
United Chemi-ConEKMG500ELL4R7ME11D
Cap Aluminum Lytic 4.7uF 50V 20% (5 X 11mm) Radial 2mm 30mA 1000h 105°C Bulk
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UVZ 50V 4.7muF ±20% 0.197Dia 5.00mm
NichiconURZ1H4R7MDD
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR URZ 50V 4.7muF ±20% 0.197Dia 5.00mm
United Chemi-ConEKMG500ETC4R7ME11D
Cap Aluminum 4.7uF 50V 20% (5 X 11mm) Radial 5mm 30mA 1000h 105C Ammo Pack
PanasonicECEA1VKS4R7
Panasonic ECEA1VKS4R7 - Aluminum Electrolytic Capacitors (Radial Lead Type)
Descriptions
Descriptions of NIC Components NRWA4R7M100V5X11TBF provided by its distributors.
Cap Aluminum Lytic 4.7uF 100V 20% (5 X 11mm) Radial 5mm 28 Ohm 30mA 1000h 105°C Ammo
Aluminum Electrolytic Capacitors; Wide Temperature; Radial
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 100V, 20% +Tol, 20% -Tol, 4.7uF, Through Hole Mount
NRWA Series 100 V 4.7 uF 5 x 11 mm LS=5 mm ±20 % Radial Electrolytic Capacitor