NIC Components NMC0603X5R225K6.3TRPF
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 6.3V, 10% +Tol, 10% -Tol, X5R, 15% TC, 2.2uF, Surface Mount, 0603
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for NIC Components NMC0603X5R225K6.3TRPF.
IHS
Datasheet14 pages2 years ago
3 month trend:
-45.16%
Supply Chain
Country of OriginJapan, Mainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.24.00.20
Introduction Date2002-05-01
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Samsung Electro-MechanicsCL10A225KQ8NNNC
6.3V 2.2uF X5R 卤10% 0603 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
25V 2.2uF X5R ±10% 0603 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
TAIYO YUDENJMK107BJ225KA-T
Samsung Electro-MechanicsCL10A225KP8NNNC
10V 2.2uF X5R 卤10% 0603 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
TAIYO YUDENJMK107BJ225KAHT
0603 2.2 uF 6.3 V ±10% Tolerance X5R Multilayer Ceramic Capacitor
Samsung Electro-MechanicsCL10A225KO8NNNC
16V 2.2uF X5R 卤10% 0603 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
Descriptions
Descriptions of NIC Components NMC0603X5R225K6.3TRPF provided by its distributors.
NMC Series 0603 2.2 uF 6.3 V ±10 % Tolerance X5R SMT Ceramic Capacitor
Cap 2.2Uf 6.3Vdc X5R 10% Smd 0603 Rohs Compliant: Yes |Nic Components NMC0603X5R225K6.3TRPF
CERAMIC CAPACITOR 0603 ceramic capacitor 15% ppm/C 10% 2.2muF 6.3V
Cap Ceramic 2.2uF 6.3V X5R 10% Pad SMD 0603 85C Ultra Low ESR T/R