NIC Components NACZ680M35V6.3X8TR13F
NACZ Series 68 uF 35 V 20 % SMT V- Chip Aluminum Electrolytic Capacitor
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for NIC Components NACZ680M35V6.3X8TR13F.
IHS
Datasheet7 pages5 years ago
Future Electronics
NIC Components
Stock
0
Authorized Distributors
2
Capacitance
68 µF
68 µF
Case/Package
Aluminum
Voltage Rating (DC)
35 V
35 V
Tolerance
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
340 mΩ
160 mΩ
Life (Hours)
1000 hours
Ripple Current
112 mA
264 mA
Introduction Date2002-05-21
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2023-07-31
Related Parts
PanasonicEEEFK1V680XP
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR FK 35V 68muF ±20% 0.248Dia 6.30mm
PanasonicEEE-FK1E680P
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR FK 25V 68muF ±20% 0.248Dia 6.30mm
PanasonicEEEFT1E680AR
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR FT 25V 68muF ±20% 0.197Dia 5.00mm
NIC ComponentsNAZT680M25V6.3X6.3NBF
NAZT Series 25 V 68 uF 6.3 x 6.3 mm ±20 % SMT Aluminum Electrolytic Capacitor
KYOCERA AVXUCD1E680MCL1GS
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UCD 25V 68muF ±20% 0.248Dia 6.30mm
Cornell DubilierAVRF686M16D16T-F
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 16V, 20% +Tol, 20% -Tol, 68uF, Surface Mount, 2626
Descriptions
Descriptions of NIC Components NACZ680M35V6.3X8TR13F provided by its distributors.
Aluminum Electrolytic Capacitors; Low ESR & Z; Higher Temperature Reflow Rated: NACZ (M1); V-Chip
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 35V, 20% +Tol, 20% -Tol, 68uF, Surface Mount, 2626
Cap, 68Uf, 35V, Alu Elec, Smd; Capacitor Case/Package:Radial Can - Smd; Capacitance:68Μf; Voltage(Dc):35V; Esr:-; Lifetime @ Temperature:1000 Hours @ 105°C; Polarity:Polar; Product Range:Nacz Series; Capacitance Tolerance:± 20% Rohs Compliant: Yes |Nic Components NACZ680M35V6.3X8TR13F