NIC Components NACZ101M6.3V6.3X6.3TR13F
Aluminum Electrolytic Capacitors; Low ESR & Z; Higher Temperature Reflow Rated: NACZ (M1); V-Chip
Obsolete
Price and Stock
DistributorSKUMinPkg
AvnetNACZ101M6.3V6.3X6.3TR13F04K
3d
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for NIC Components NACZ101M6.3V6.3X6.3TR13F.
IHS
Datasheet7 pages5 years ago
Arrow Electronics
NIC Components
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginJapan, Mainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00.20
Introduction Date2002-05-21
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Cap Aluminum Lytic 100uF 16V 20% (6.3 X 6.3mm) SMD 0.39 Ohm 250mA 1000h 105C T/R
NACZ Series 100 uF 25 V 20 % SMT V- Chip Aluminum Electrolytic Capacitor
NACEW Series 100 uF 16 V 20 % SMT V- Chip Aluminum Electrolytic Capacitor
Descriptions
Descriptions of NIC Components NACZ101M6.3V6.3X6.3TR13F provided by its distributors.
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 6.3V, 20% +Tol, 20% -Tol, 100uF, Surface Mount, 2626
Cap Aluminum Lytic 100uF 6.3V 20% (6.3 X 6.3mm) SMD 230mA 1000h 105C T/R