NIC Components NACK102M6.3V8X10.5TR13EF
Cap Aluminum 1000uF 6.3V 20% (8 X 10.5mm) Cylindrical 600mA 5000 hr 105°C T/R
Obsolete
Submit Request for Quote
Submit an RFQ to a group of distributors who specialize in finding hard-to-find parts.
Request for Quotation (RFQ)
This request will be sent to the specified suppliers.
(* indicates required field)
Quote request
Suppliers *
Contact details
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for NIC Components NACK102M6.3V8X10.5TR13EF.
IHS
Datasheet7 pages5 years ago
Stock
0
Authorized Distributors
0
Capacitance
1 mF
1 mF
1 mF
Voltage Rating (DC)
6.3 V
6.3 V
6.3 V
Tolerance
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
160 mΩ
160 mΩ
Ripple Current
450 mA
360 mA
360 mA
Height - Seated (Max)
10.4902 mm
10.4902 mm
Descriptions
Descriptions of NIC Components NACK102M6.3V8X10.5TR13EF provided by its distributors.
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 6.3V, 20% +Tol, 20% -Tol, 1000uF, Surface Mount, 3333