Murata XRCGB27M120F3A00R0
Crystal 27.12MHz ±30ppm (Tol) ±35ppm (Stability) 6pF 80Ohm Automotive 4-Pin SMD T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Murata XRCGB27M120F3A00R0.
Newark
Datasheet18 pages4 years ago
ODG (Origin Data Global)
Ciiva
Arrow.cn
TME
Inventory History
3 month trend:
-11.64%
CAD Models
Download Murata XRCGB27M120F3A00R0 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
EE Concierge
SymbolFootprint
SnapEDA
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.60.00.60
Introduction Date2015-03-09
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Related Parts
ECS InternationalECS-250-20-5PXDU-F-TR
Crystal 25MHz ±30ppm (Tol) ±100ppm (Stability) 20pF FUND 30Ohm 2-Pin SMD
ECS InternationalECS-250-18-5PXDN-TR
Crystal 25MHz ±30ppm (Tol) ±100ppm (Stability) 18pF FUND 30Ohm 2-Pin SMD T/R
ECS InternationalECS-245.7-20-5PXDU-TR
Crystal 24.576MHz ±30ppm (Tol) ±100ppm (Stability) 20pF FUND 30Ohm 2-Pin SMD T/R
Crystal, Standard, 25 MHz, SMD, 11.5mm x 4.7mm x 4.2mm, 100 ppm, 18 pF, 30 ppm, ABLS
Crystal 24.576MHz ±30ppm (Tol) ±100ppm (Stability) 18pF FUND 40Ohm 2-Pin HC-49/US SMD T/R
Parallel - Fundamental Quartz Crystal, 27MHz Nom
Descriptions
Descriptions of Murata XRCGB27M120F3A00R0 provided by its distributors.
Crystal, Quartz, 27.12 MHz, SMD, 2mm x 1.6mm x 0.65mm, 35 ppm, 6 pF, 30 ppm, XRCGB_F_A
XRCGB Series 27.12 MHz 6 pF ±30 ppm 80 Ohm ESR SMT Crystal Unit
Fundamental Active ROHS3Compliant MHz Crystal Crystal 300muW 6pF 711.2mum -40C~125C
27.12MHz Surface Mount Crystal 6pF ±30ppm ±35ppm SMD2016-4P Crystals ROHS
Parallel - Fundamental Quartz Crystal, 27.12MHz Nom
CRYSTAL, 27.12MHZ, 6PF, SMD, 2MM X 1.6MM; Frequency Nom: 27.12MHz; Crystal Case: SMD, 2mm x 1.6mm; Frequency Stability + / -: 35ppm; Load Capacitance: 6pF; Frequency Tolerance + / -: 30ppm; Product Range: XRCGB Series; Operating Temperature Min: -40°C; Operating Temperature Max: 125°C; SVHC: No SVHC (15-Jan-2019)