Murata RCE5C1H103J1M1H03A
Cap Ceramic 0.01uF 50V C0G 5% Radial 5mm 125C Automotive Ammo
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Murata RCE5C1H103J1M1H03A.
TME
Datasheet25 pages4 years ago
3 month trend:
-0.64%
CAD Models
Download Murata RCE5C1H103J1M1H03A symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
EE Concierge
SymbolFootprint
SnapEDA
3DDownload
Related Parts
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 50V, 5% +Tol, 5% -Tol, C0G, 30ppm/Cel TC, 0.01uF, Through Hole Mount
Cap Ceramic 0.01uF 50V C0G 5% Radial 2.5mm 125C Automotive Bulk
CAP CER 10000PF 50V C0G/NP0 RAD / 10000 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
卤5% 100V 10nF C0G Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - Leaded ROHS
Descriptions
Descriptions of Murata RCE5C1H103J1M1H03A provided by its distributors.
Chip Capacitance (Mlcc) Radial 10nF ±5% 50V C0G (NP0)
Cap, 0.01Uf, 50V, Mlcc, Radial; Capacitance:0.01Μf; Voltage Rating:50V; Product Range:Rce Series; Capacitance Tolerance:± 5%; Capacitor Terminals:Radial Leaded; Dielectric Characteristic:C0G/Np0; Lead Spacing:5Mm; Operating Rohs Compliant: Yes |Murata Manufacturing Co., Ltd. RCE5C1H103J1M1H03A