Murata LQG15WH1N2C02D
General Purpose Inductor, 0.0012uH, 16.6667%, 1 Element, Reflow soldering, 1005/0402
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Murata LQG15WH1N2C02D.
Geoflip
Farnell
Inventory History
3 month trend:
-2.94%
CAD Models
Download Murata LQG15WH1N2C02D symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
Stock
48,059
Inductance
1.2 nH
1.2 nH
1.2 nH
Tolerance
16.6667 %
0.17 %
0.17 %
Current Rating
1.2 A
1.2 A
1.2 A
DC Resistance (DCR)
30 mΩ
30 mΩ
30 mΩ
Q Factor
Test Frequency
250 MHz
100 MHz
100 MHz
Introduction Date2016-01-15
Descriptions
Descriptions of Murata LQG15WH1N2C02D provided by its distributors.
Ind Chip Multi-Layer 1.2nH 0.2nH 0402 Paper T/R
100MHz 13GHz 1.2A 23 1.2nH 30m¦¸ ¡À0.2nH 0402 1mm*600¦Ìm*510¦Ìm
LQG15 0402 (1005Metric) 0.039Lx0.024W 1.00mmx0.60mm 1.2nH
FIXED IND 1.2NH 1.2A 0.03OHM SMD